Obróbka strumieniowo-ścierna przy użyciu śrutu staliwnego

Obróbka strumieniowo-ścierna śrutem stalowym to niezwykle wydajna i bardzo efektywna metoda czyszczenia elementów oraz konstrukcji stalowych przygotowująca je do dalszych procesów, takich jak np. malowanie proszkowe, lakierowanie na mokro czy kataforeza. Śrutowanie stali zapewnia usunięcie zabrudzeń i uzyskanie gładkiej powierzchni, dzięki której nadaje się ona do dalszej obróbki lub ponownego wykorzystania.

Śrutowanie stali polega na wykorzystaniu śrutu jako materiału ściernego, który pod wpływem sprężonego powietrza oczyszcza powierzchnię stalowego materiału z różnego rodzaju powłok i pozostałości, takich jak rdza, farba czy lakier. W zależności od zapotrzebowania Klientów i stanu śrutowanej konstrukcji stalowej można zastosować obróbkę o różnym stopniu intensywności. Obróbka lekka usuwa powierzchowne zabrudzenia takie jak pył, rdza, lakier a dokładna czyści powierzchnię niemal całkowicie. Istnieje również opcja całkowitego wyczyszczenia, która usuwa 100% zabrudzeń, uzyskując w ten sposób idealnie gładką powierzchnię śrutowanej konstrukcji.
Staliwny śrut, wykorzystywany podczas tego procesu jest ścierniwem wykonanym ze stopionego żelaza. To twardy i jednocześnie niedrogi środek do śrutowania konstrukcji. Nadaje czyszczonej powierzchni wykończenie ze srebrnym połyskiem i odpowiednią chropowatością. Śrut staliwny jest dostępny zarówno w formacie okrągłym, jak i łamanym ostrokątnym. Oprócz stali, czyszczenie za pomocą śrutu znajduje zastosowanie dla takich materiałów jak: beton, kamień i metal.

Śrut wykorzystywany jako ścierniwo podczas obróbki strumieniowo-ściernej zwykle stosuje się w specjalnych, przeznaczonych do tego celu kabinach śrutowniczych. Dzięki temu śrutowanie konstrukcji najczęściej odbywa się w obiegu zamkniętym, dając możliwość odzyskania znacznej części wykorzystanego materiału. Recykling w połączeniu z nowoczesnymi systemami wentylacji ograniczającymi szkodliwe emisje sprawia, że śrutowanie stali jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska metod czyszczenia powierzchni.

Nasza oferta — śrutowanie stali we Wrocławiu i okolicach

Alucrom oferuje obróbkę strumieniowo-ścierną przy użyciu śrutu staliwnego w naszych zakładach w Bykowie i Oleśnicy niedaleko Wrocławia. Poza Dolnym Śląskiem działamy również na terenie województwa świętokrzyskiego w Dębskiej Woli, koło Kielc.

Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych maszyn do śrutowania stali, jesteśmy w stanie poddać temu procesowi nawet złożone konstrukcje o dużej powierzchni. Nasze zakłady w Bykowie koło Wrocławia (Byków 1) i Dębskiej Woli są specjalnie przystosowane do wielkogabarytowych projektów m.in. z branży motoryzacyjnej (np. ramy pojazdów, naczepy).

Poza śrutowaniem stali oferujemy także kompleksowe usługi w zakresie zabezpieczeń antykorozyjnych. Czyszczenie powierzchni za pomocą śrutu zwiększa przyczepność nakładanych na nią powłok. Tak oczyszczony materiał możemy poddać również dalszej obróbce, jak fosforanowanie cynkowe, malowanie na mokro czy lakierowanie proszkowe.

Contracting — działamy w terenie i bezpośrednio u naszych Klientów

Oferta Alucrom jest elastyczna i dostosowana do indywidualnych potrzeb każdego naszego Klienta. Posiadamy wysokiej jakości sprzęt oraz wykwalifikowaną kadrę, dzięki czemu możemy podjąć się trudnych zleceń wymagających działania poza terenem należących do nas zakładów. W ramach Contractingu świadczymy usługę śrutowania konstrukcji stalowych nie tylko w okolicach Wrocławia, ale również bezpośrednio u naszych Klientów. Nasz sprzęt do śrutowania stali może być stosowany m.in. w cysternach, na mostach i pokładach statków. Jest na tyle mobilny, że w prosty i ekonomiczny sposób możemy używać go w terenie. Pompy do lakierowania, zbiorniki ssące, sprężarki, podnośniki, wózki widłowe — te i wiele innych sprzętów jesteśmy w stanie zamontować w siedzibie naszych Klientów. Dzięki nowoczesnemu sprzętowi oraz doskonałemu zapleczu logistycznemu możemy również wykonywać zlecenia w terenie, wykonując obróbkę powierzchni obiektów takich jak mosty, różnego rodzaju zbiorniki czy maszyny budowlane wielkich rozmiarów. W ten sposób wykonaliśmy już wiele zleceń na terenie Polski, Szwecji i Finlandii zawsze będąc tam, gdzie potrzebowali nas Klienci.

Alucrom jest Szwedzką firmą, która działa na terenie Polski już od ponad 20 lat, ciesząc się zaufaniem coraz większej liczby Klientów. Posiadamy wiedzę, doświadczenie, przeszkoloną kadrę oraz odpowiednie warunki, aby świadczyć usługi jak najlepszej jakości w dziedzinie obróbki powierzchni i zabezpieczeń antykorozyjnych. Wszystkich zainteresowanych ofertą naszej firmy serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Kiedy stosować śrut staliwny jako ścierniwo?

Śrutowanie stali w odróżnieniu od innych metod obróbki strumieniowo-ściernej radzi sobie doskonale z oczyszczaniem dużych elementów wykonanych z bardzo wytrzymałych materiałów. Usunięcie elementów korozji, zabrudzeń, starych lakierów czy innych powłok ochronnych z wielkogabarytowych konstrukcji zrobionych z grubej stali wymaga dużej energii kinetycznej uzyskiwanej przez ścierniwo. Podczas obróbki śrut staliwny, będący twardym i stosunkowo ciężkim ścierniwem wypuszczany jest ze śrutownicy z prędkością osiągającą nawet 75 m/s. Dzięki temu siła, z jaką oddziałuje on na czyszczony obiekt, osiąga znacznie większe wartości niż w przypadku ścierniw takich jak piasek czy suchy lód, które znajdują zastosowanie przy bardziej delikatnych materiałach.

Należy pamiętać, że śrutowanie konstrukcji o delikatnych powierzchniach może się skończyć ich uszkodzeniem, dlatego tę metodę polecamy głównie przy wyżej wymienionych przypadkach.

Rodzaje śrutów staliwnych

Śrut stosowany do obróbki może mieć kulisty lub łamany kształt. Oba typy mają swoje mocne strony i są stosowane w przypadku śrutowania konstrukcji w nieco odmiennych celach. Śrut okrągły znajduje zastosowanie w czyszczeniu wyrobów hutniczych. Usuwa rdzę i zendrę z odlewów, blach i elementów konstrukcyjnych takich jak kształtowniki usuwając z nich przy okazji ostre krawędzie. Ten rodzaj śrutu wykorzystuje się również w procesie kulkowania stali, który ma na celu jej utwardzenie i zwiększenia odporności na korozję. Obróbka śrutem łamanym jest bardziej agresywna i nadaje poddawanym temu procesowi powierzchniom większej chropowatości — przekłada się to na lepszą przyczepność nakładanych na nie później powłok ochronnych. Śrut łamany jest również bardzo skuteczny w usuwaniu nadlewów i nierówności powstałych na danym materiale, dzięki czemu stosuje się go do ujednoliceniu wyglądu i wygładzeniu powierzchni.

Śrutowanie śrutem staliwnym ma zastosowanie dla materiałów takich jak:

- stal

- beton

- kamień

- metal

Obróbkę strumieniowo - ścierną śrutem staliwnym realizujemy w: