BLOG

10 powodów dla których nie warto budować własnej lakierni

10 powodów, dla których warto rozważyć zlecenie usług profesjonalnej lakierni przemysłowej zamiast inwestować w budowę własnej


 

Czy Twoja firma produkuje elementy metalowe, a może zajmuje się profesjonalnym spawaniem lub tworzy konstrukcje metalowe dla różnych gałęzi przemysłu? Jeśli tak, być może zastanawialiście się już nad budową własnej lakierni. Może to wydawać się kuszącą perspektywą, ale czy na pewno jest to najlepsze rozwiązanie dla Twojej firmy? Przed podjęciem decyzji, warto rozważyć różne aspekty. W tym artykule omówimy 10 powodów, dla których warto zastanowić się nad zleceniem usług profesjonalnej lakierni przemysłowej zamiast inwestowania w budowę własnej lakierni.

 

1. Koszty inwestycyjne

Budowa własnej lakierni przemysłowej to nie tylko koszt zakupu odpowiedniego sprzętu i maszyn, ale także koszt budowy lub wynajmu odpowiedniej przestrzeni, która spełniałaby wszystkie wymogi bezpieczeństwa, sanitarne oraz zapewniłaby dobre warunki technologiczne i logistyczne. Dodatkowo, musisz zainwestować w systemy wentylacji i filtracji, które są niezbędne do utrzymania czystości powietrza i bezpieczeństwa pracowników. Wszystko to może prowadzi do ogromnych kosztów początkowych, a to dopiero czubek górny lodowej.

2. Koszty utrzymania

Prowadzenie własnej lakierni przemysłowej wiąże się z bieżącymi kosztami operacyjnymi. Należy regularnie wymieniać materiały eksploatacyjne, pozyskiwać najlepsze produkty i dostawców farb i lakierów, a także pokrywać koszty energii elektrycznej i innych mediów. Ponadto, maszyny i sprzęt wymagają regularnego przeglądu, serwisu i konserwacji, co również generuje koszty.

3. Specjalistyczna wiedza i doświadczenie

Technolodzy procesów, kontrolerzy jakości, certyfikowani inspektorzy Frosio powinni być w zespole lakierni, a co doświadczonymi lakiernikami, których na rynku pracy brakuje? Zatrudnienie zespołu specjalistów do pracy we własnej lakierni może być trudne i kosztowne, zwłaszcza że niesie to ze sobą również obligatoryjność ciągłych szkoleń i aktualizacji wiedzy. Profesjonalne lakiernie przemysłowe dysponują zespołem specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży -mają oni nie tylko teoretyczną wiedzę na temat różnych technik lakierowania, właściwości różnych farb i lakierów, a także przepisów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, ale praktyczne umiejętności i wieloletnie doświadczenie.

4. Zgodność z regulacjami, przepisami i normami

Przemysł lakierniczy jest ściśle regulowany przez różne przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy, ochrony środowiska, a także jakości wykonywanych usług. Profesjonalne lakiernie przemysłowe mają już wdrożone procedury i systemy zarządzania, które zapewniają pełną zgodność z tymi przepisami. Własna lakiernia wymagałaby natomiast stworzenia takich procedur od podstaw, co wiąże się z dodatkowymi kosztami i ryzykiem błędów.

5. Technologie i wyposażenie

Lakiernie przemysłowe korzystają z najnowszych technologii i specjalistycznego sprzętu, który pozwala na precyzyjne i efektywne przygotowanie i lakierowanie różnych powierzchni. Własna lakiernia wymagałaby znacznych inwestycji w tę technologię, a także w szkolenie personelu z jej obsługi.
A co ze sposobem magazynowania substancji łatwopalnych, odpowiednimi warunkami termoklimatycznymi w magazynie farb,  komorze lakierniczej, licznymi pomiarami jakościowymi itd. Profesjonalne lakiernie przemysłowe dysponują wieloma sposobami specjalistycznego przygotowania powierzchni i malowania antykorozyjnego, dzięki czemu mogą być w pełni dopasowane do wymogów różnych projektów zarówno technologicznie jak i jakościowo.

6. Elastyczność produkcji

Zlecenie usług lakierni przemysłowej pozwala na szybkie dostosowanie się do zmieniających się potrzeb produkcyjnych. Można zlecić lakierowanie partii produktów, a w razie potrzeby zmienić specyfikacje dla kolejnej partii. Można też w ramach jednego dostawcy usług antykorozyjnych  wykonać kompleksowe zabezpieczenie detalu od przygotowania do wysyłki do klienta końcowego. Własna lakiernia może nie być w stanie tak szybko reagować na wszelkie zmiany.

7. Jakość i precyzja

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu załogi i specjalistycznemu sprzętowi, lakiernie przemysłowe są w stanie zapewnić wysoką jakość i precyzję lakierowania. Każdy etap procesu jest ściśle kontrolowany, co pozwala na eliminację błędów i niedoskonałości. Posiadanie lakierni wiąże się także z certyfikacją systemów zarządzania np. ISO, IATF czy innych pozwoleń  dot. malowania specjalistycznego np. strategicznego, jak koncesja militarna czy eksportowego jak np. Wewnętrzny System Kontroli.

8. Skalowalność produkcji i szybkość realizacji

Lakiernie przemysłowe mają duże moce produkcyjne, dzięki czemu są w stanie szybko przetworzyć nawet duże partie produktów. Własna lakiernia może nie być w stanie sprostać takim wymaganiom, zwłaszcza w okresach szczytowego zapotrzebowania.

9. Oszczędność czasu

Zlecenie usług lakierni przemysłowej pozwala zaoszczędzić czas, który trzeba by poświęcić na budowę i uruchomienie własnej lakierni, a także na szkolenie personelu. Zamiast tego, możesz skupić się na swojej głównej działalności.

10. Skupienie się na głównym biznesie

Zlecając usługi lakiernicze zewnętrznej lakierni, możesz skoncentrować się na swojej głównej działalności. Nie musisz martwić się o zarządzanie procesem lakierowania, a zamiast tego możesz skupić się na tym, co robisz najlepiej.

Powyższe aspekty stanowią tylko skrótową listę, która w rzeczywistości stanowi jedynie niewielką część złożonego procesu tworzenia lakierni od podstaw. Zlecenie usług lakierni przemysłowej jest zazwyczaj mniej kosztowne niż budowa własnej infrastruktury lakierniczej, zwłaszcza jeśli uwzględnimy koszty związane z utrzymaniem, szkoleniem personelu i zakupem specjalistycznego sprzętu. Warto więc gruntownie rozważyć tę opcję, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o budowie własnej lakierni.

Jeśli zastanawiasz się nad zleceniem usług profesjonalnej lakierni przemysłowej, mamy nadzieję, że artykuł pomoże rozwiać wątpliwości. Jako doświadczony dostawca usług malowania antykorozyjnego, oferujemy profesjonalne usługi, które pomogą Ci zaoszczędzić czas i pieniądze, a także zapewnić najwyższą jakość wykończenia dla Twoich produktów.

Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy pomóc Twojej firmie.

Zapraszamy do kontaktu

BLOG

Porady eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu. Co tydzień publikujemy nowy artykuł. Znajdziesz tam case study, ciekawe projekty, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz inne ciekawe treści branżowe.