BLOG

Dlaczego warto badać śrut?

Dlaczego kontrola śrutu jest kluczowa nie tylko dla procesu śrutowania, ale również dla skutecznego malowania antykorozyjnego?


 

Proces przygotowania powierzchni przed malowaniem odgrywa zasadniczą rolę w zapewnieniu trwałego i skutecznego zabezpieczenia antykorozyjnego. Jednym z kluczowych elementów tego procesu jest śrutowanie, które ma na celu oczyszczenie i ujednolicenie powierzchni, eliminując rdzę, powłoki malarskie oraz inne zanieczyszczenia. Jednak aby ten proces był efektywny, niezbędna jest nie tylko sprawna maszyna śrutowania, ale również regularna kontrola oraz analiza jakości używanego śrutu. W tym artykule przyjrzymy się znaczeniu kontroli śrutownicy oraz badaniu śrutu jako niezbędnym elementom skutecznego procesu przygotowania powierzchni.

 

Cel śrutowania

Śrutowanie stanowi nieodzowny etap w procesie przygotowania powierzchni do malowania antykorozyjnego lub metalizacji natryskowej. Głównym jego celem jest oczyszczenie i zrównanie powierzchni poprzez usunięcie rdzy, powłok malarskich oraz innych zanieczyszczeń. Dzięki temu możliwe jest stworzenie odpowiednich warunków pod naniesienie kolejnych warstw powłok ochronnych, co przekłada się na trwałość i skuteczność zabezpieczenia antykorozyjnego.

Kontrola śrutownicy

Regularna kontrola maszyny do śrutowania ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia efektywnego procesu przygotowania powierzchni. Należy zwrócić szczególną uwagę na stan maszyny oraz kluczowe elementy takie jak wyłożenia wewnętrzne, rolotoki, podłoga, pas gumowy oraz łopatki. Istotne jest także sprawdzenie separatora, który odpowiada za wychwyt zanieczyszczeń. Poprawnie działająca maszyna oraz separator mają istotny wpływ na efektywność procesu śrutowania i jakość przygotowanej powierzchni. Kolejnym aspektem jest sprawdzenie czasu pracy turbiny, jej obciążenia i poziomu śrutu.

Analiza śrutu

Badanie ścierniwa jest niezbędne dla skutecznego procesu śrutowania. Pomiar mieszanki operacyjnej w separatorze wpływa na długość czasu śrutowania, intensywność obróbki oraz jej dokładność. Dodatkowo, pomiar chropowatości na detalu pozwala ocenić, czy powierzchnia została właściwie przygotowana pod nakładanie kolejnych warstw powłok ochronnych. Pomiar pyłu wskazuje na właściwe ustawienie filtra, co ma istotne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa procesu śrutowania. Dokładne analizy pozwalają na redukcję wydatków w procesie obróbki strumieniowo-ściernej oraz zwiększenie efektywności całego procesu.

Analiza sitowa

Badanie śrutu jest kluczowym elementem kontroli jakości w procesie śrutowania. Pozwala między innymi na dokładną ocenę:

  • składu mieszanki operacyjnej,
  • jakości materiału,
  • zgodności deklarowanej frakcji ziarna ze stanem faktycznym,
  • składu odpadu,
  • czy zaolejenie śrutu.

Podsumowując, kontrola i analiza w procesie śrutowania mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia wysokiej jakości przygotowania powierzchni, co przekłada się na trwałość i skuteczność antykorozyjnych powłok malarskich. Wdrażając skuteczne strategie kontroli oraz analizy, możliwe jest osiągnięcie doskonałych rezultatów oraz zadowolenia klientów.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą pełną ofertą lub skontaktowania się z nami. Chętnie doradzimy i wspólnie wybierzemy najlepszą metodę przygotowania powierzchni.

Masz pytania. Zapraszamy do kontaktu

BLOG

Porady eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu. Co tydzień publikujemy nowy artykuł. Znajdziesz tam case study, ciekawe projekty, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz inne ciekawe treści branżowe.