BLOG

Elastyczne ceny za malowanie przemysłowe?

Nowoczesna Polityka Cenowa Alucrom: elastyczne ceny i korzystne warunki dla naszych Klientów


W ostatnich latach istotnym problemem w branży produkcyjnej stała się niestabilność cen u dostawców/ podwykonawców. Jest to problem napędzany takimi czynnikami jak chociażby ceny surowców (pandemia i wojna w Ukrainie zmieniły zasady gry na wielu rynkach), szalejące koszty nośników energii (gaz, prąd), a także rosnące koszty pracy. Mierzą sią z tym wszyscy. Prawdziwy problem zaczyna się, gdy klient odrzuca rosnące koszty, bo przecież umawialiśmy się na wieloletni projekt przy stałych cenach. Jak sobie z tym radzimy w Alucrom?

Elastyczna indeksacja cen – najlepsze rozwiązanie dla obu stron!

Wspólnie z naszymi klientami opracowaliśmy rozwiązanie, które zapewnia bezpieczeństwo i satysfakcję zarówno dla dostawcy, jak i klienta.

Jak to działa?

Na etapie ustaleń komercyjnych projektu definiujemy model Cost Breakdown, który pokazuje co naprawdę składa się na koszt projektu. Są to m.in.  koszty zmienne (materiały, robocizna, energia), które podlegają indeksacji oraz koszty stałe (amortyzacja, koszty zarządu itp.), które indeksacji nie podlegają – zadaniem firmy jest utrzymanie ich na odpowiednim poziomie w stosunku do przychodów.

Co zyskuje klient dzięki elastycznej indeksacji cen?

  • Przejrzystość ceny – Klient/ Zakupowiec zyskuje jasność i zrozumienie struktury kosztów, co ułatwia negocjacje z własnym zarządem.
  • Cenę, dopasowaną do warunków rynkowych – eliminuje to ryzyko nieuzasadnionego podwyższania cen przez dostawcę.
  • Transfer modelu indeksacji za malowanie na klienta finalnego już na etapie wdrażania projektu, co ułatwia dostosowanie do ewentualnych korekt cenowych.
  • Mechanizm dwukierunkowy– w przypadku rynkowej obniżki kosztów objętych indeksacją, ta obniżka jest transferowana na klienta! W 2023 w najbardziej ekstremalnym przypadku obniżyliśmy cenę za usługę o 21% r/r. Ta sytuacja była napędzona spadającymi kosztami energii elektrycznej i gazu.

Co sądzisz o takim modelu współpracy? Jeśli podoba Ci się nasze rozwiązanie – zapraszamy do kontaktu.

Masz pytania, skontaktuj się z nami!

BLOG

Porady eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu. Co tydzień publikujemy nowy artykuł. Znajdziesz tam case study, ciekawe projekty, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz inne ciekawe treści branżowe.