BLOG

Jak dobrać odpowiednią klasę korozyjności dla detalu?

Klasa trwałości korozyjnej – jak dobrać odpowiednią dla detalu?


W dzisiejszym świecie, gdzie trwałość i niezawodność są kluczowe, gdzie zrównoważony rozwój i troska o środowisko są priorytetem, właściwa ochrona konstrukcji stalowych przed korozją nabiera szczególnego znaczenia.

Kluczem do trwałości konstrukcji stalowej jest odpowiednia odporność na warunki atmosferyczne, którym jest poddawana. Wiele firm wykonujących takie produkty zleca na zewnątrz ich zabezpieczenie przez korozją. W tym wypadku konieczne jest określenie odpowiedniej klasy korozyjności, która będzie adekwatna dla danych warunków eksploatacyjnych.

 

 

Klasy korozyjności wg ISO 12944-2

Norma ISO 12944-2 stanowi podstawę dla określenia odpowiedniej klasy korozyjności, uwzględniającej różnorodne warunki eksploatacyjne. Klasy korozyjności, takie jak C1 (bardzo mała) do CX (ekstremalna), pozwalają precyzyjnie dopasować rodzaj i poziom ochrony do konkretnych wymagań, zapewniając trwałość malowanych elementów.

Warto zaznaczyć, że różne środowiska mogą wymagać różnych poziomów ochrony. Norma ISO 12944-2 określa 6 klas korozyjności dla warunków zewnętrznych i wewnątrz pomieszczeń:

  • C1 (bardzo mała) – tylko do zastosowań wewnętrznych (ogrzewane budynki np. szkoły),
  • C2 (mała) – budynki narażone na ryzyko kondensacji (np. magazyny) oraz atmosfera o niskim narażeniu na zanieczyszczenie, (np. tereny wiejskie),
  • C3 (średnia) – wewnątrz: pomieszczenia produkcyjne o dużej wilgotności; na zewnątrz: atmosfera miejska o niskim zanieczyszczeniu tlenkiem siarki (IV),
  • C4 (duża) – wewnątrz: np. zakłady chemiczne, pływalnie, stocznie; na zewnątrz: obszary przemysłowe lub przybrzeżne o średnim zasoleniu,C5 (b. duża) – obszary przemysłowe o dużej wilgotności i agresywnej atmosferze oraz obszary przybrzeżne o bardzo dużym zasoleniu; budowle z prawie ciągłą kondensacją i dużym zanieczyszczeniem,
  • CX (ekstremalna) – obszary przybrzeżne z wysokim zasoleniem i tereny przemysłowe o ekstremalnej wilgotności i agresywnej atmosferze oraz subtropikalne i tropikalne atmosfery.

Klasy korozyjności w zanurzeniu

Dodatkowo, norma ISO 12944-2 definiuje klasy korozyjności w zanurzeniu, które są istotne szczególnie w przypadku konstrukcji narażonych na działanie wody słonej, gleby lub substancji chemicznych. Dzięki właściwemu sklasyfikowaniu możemy zapewnić kompleksową ochronę przed korozją, nawet w najbardziej wymagających warunkach.

Norma wyróżnia 4 klasy korozyjności w zanurzeniu:
  • Im 1 – zanurzenie w świeżej wodzie
  • Im 2 – woda słona lub morska
  • Im 3- gleba
  • Im 4 – woda morska lub słona z osłoną katodową

Zaufanie i Doświadczenie

Przy wyborze partnera do ochrony konstrukcji stalowych warto postawić na doświadczenie i profesjonalizm. Nasza firma, dzięki wieloletniemu doświadczeniu i zaawansowanej technologii, jest w stanie sprostać nawet najbardziej wymagającym projektom. Specjalizujemy się w aplikacji najnowocześniejszych powłok antykorozyjnych, zapewniając klientom nie tylko estetykę, ale przede wszystkim trwałość i bezpieczeństwo ich produktów. Działamy nie tylko jako wykonawca, ale przede wszystkim jako partner, dbając o każdy szczegół i zapewniając kompleksową obsługę na każdym etapie projektu.

Ważne aby przy zlecaniu usługi, pamiętać o zamieszczeniu informacji o oczekiwanej klasie korozyjności. Pozwoli to nam na przygotowanie odpowiedniej oferty, spełniającej oczekiwania i wymogi w danych warunkach eksploatacyjnych.

Jeśli masz pytania dotyczące ochrony przed korozją lub chciałbyś uzyskać więcej informacji na temat naszych usług malowania przemysłowego, jesteśmy do Twojej dyspozycji.  

Zapraszam do kontaktu

BLOG

Porady eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu. Co tydzień publikujemy nowy artykuł. Znajdziesz tam case study, ciekawe projekty, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz inne ciekawe treści branżowe.