BLOG

Na czym polega malowanie na mokro?

Dlaczego malowanie na mokro jest tak powszechne i cenione?


 

 

 

Na czym polega malowanie na mokro?

Lakierowanie na mokro jest metodą nakładania na wyroby stalowe, drewniane, plastikowe i inne,  warstwy ochronnej o właściwościach ogniochronnych i antykorozyjnych, która stanowi alternatywę dla metody suchej, czyli malowania proszkowego. Podczas malowania na mokro wykorzystuje się płynną farbę, nakładaną warstwami w odpowiednio krótkich odstępach czasu, tak by warstwa nałożona wcześniej nie wyschła całkowicie, pamiętając jednak, by zdążyła odparować przed aplikacją następnej. W zależności od specyfiki zamówienia, na określony element może być nałożonych kilka warstw ochronnych (od dwóch do czterech, a nawet więcej), uzyskując dzięki temu bardzo trwałe rezultaty.

 

Jak przebiega proces malowania na mokro?

 

Jak przygotować powierzchnię do malowania na mokro?

Przed rozpoczęciem malowania na mokro należy odpowiednio przygotować powierzchnię do tego procesu. To kluczowy krok, który ma wpływ na trwałość i skuteczność malowania.  Powierzchnia musi być dokładnie oczyszczona z zanieczyszczeń, osadów oraz tłuszczu, a następnie poddana procesowi maszynowego szlifowania w celu poprawienia przyczepności warstw lakieru i powtórnemu oczyszczeniu.

Po przygotowaniu powierzchni, nałożenie warstw ochronnych rozpoczyna się od nakładania podkładu antykorozyjnego. Ma on za zadanie wypełnić ewentualne nierówności i pory na powierzchniograniczyć wchłanianie przez podłoże farb nawierzchniowych, co przekłada się na ich mniejsze zużycie czy zwiększyć przyczepność kolejnych warstw. Podkład dodatkowo chroni przed korozją, tworząc barierę między detalem a czynnikami atmosferycznymi.

 

Malowanie na mokro – nakładanie warstw

Następnie aplikowana jest warstwa farby, która nadaje estetyczny wygląd oraz dodatkową ochronę. W przypadku malowania na mokro, warstwy nakłada się płynną farbą w krótkich odstępach czasu, aby zapewnić odpowiednie wiązanie i wykończenie. W zależności od wymagań klienta i specyfiki zamówienia, nałożone mogą być dodatkowe warstwy farby w celu uzyskania pożądanych właściwości ochronnych i estetycznych.

Bardzo ważne jest, aby malowanie na mokro i późniejsze suszenie odbywało się w specjalnie przygotowanej komorze bezpyłowej i przy użyciu profesjonalnego sprzętu, tak aby zapewnić pełną ochronę antykorozyjną i estetyczny wygląd pomalowanego detalu.

 

Zalety malowania na mokro

Lakierowanie na mokro daje trwałe efekty nie tylko dla wyrobów stalowych i metalowych, ale również dla wielu innych rodzajów powierzchni. Jest to więc metoda bardziej uniwersalna i mniej kosztowna od malowania proszkowego. Jeśli dany materiał nie pozwala na użycie wobec niego wysokiej temperatury (co wyklucza zastosowanie metody malowania proszkowego ze względu na konieczność użycia pieca lakierniczego) zaleca się właśnie malowanie na mokro. To sprawia, że ta metoda sprawdza się doskonale przy zabezpieczaniu przed korozją np. mebli, drewnianych konstrukcji, płyt MDF czy plastikowych przedmiotów.

Kolejną zaletą tego sposobu jest szybkość aplikacji farby, zwłaszcza jeśli dotyczy ona dużych obszarów i elementów wielkogabarytowych. Za pomocą metody natryskowej uzyskane efekty są bardzo wydajne i dokładne, nawet gdy zamówienie obejmuje materiał o niestandardowych kształtach. Lakierowanie mokre jest bardzo dokładne pod względem równomiernego pokrycia, przez co nie pozostawia smug na malowanej powierzchni.

Profesjonalne malowanie na mokro zapewnia trwałość nakładanym powłokom, dając gwarancję ich długiego użytkowania. Malowanie na mokro jest także techniką nakładania powłok, przy której wykorzystaniu wydziela się niewiele szkodliwych dla środowiska substancji, co czyni z niej jedną z najbardziej proekologicznych metod lakierowania.

Malowanie na mokro daje także możliwość łączenia ze sobą powłok ochronnych o zróżnicowanej kolorystyce na tej samej powierzchni. Mnogość farb dostępnych na rynku zapewnia szeroką gamę kolorów i efektów wizualnych nadających dodatkowe walory estetyczne lakierowanym elementom.

 

Zapoznaj się z naszą pełną ofertą lub skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy i wspólnie wybierzemy najlepszą metodę antykorozyjną dla Twojego detalu.

Masz pytania. Zapraszamy do kontaktu

BLOG

Porady eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu. Co tydzień publikujemy nowy artykuł. Znajdziesz tam case study, ciekawe projekty, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz inne ciekawe treści branżowe.