BLOG

Jak wygląda proces malowania KTL?

Na czym polega proces kataforezy | e-coat | KTL?


 

Malowanie kataforetyczne to jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania antykorozyjnego. Najczęściej proces ten kojarzony jest z branżą automotive, ale także szeroko rozpowszechniony jest w branży produkcyjnej, przy malowaniu np. obudów urządzeń i innych detali. Każdy etap procesu odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu optymalnej ochrony antykorozyjnej, a jednolite rozłożenie powłoki na detalu pozwala na długotrwałe zabezpieczenie przed czynnikami chemicznymi.

 

Poszczególne fazy procesu linii KTL

 1. Przygotowanie: Detale zawieszone na trawersach przesuwane są przez system do wanien KTL.
 2. Odtłuszczenie i fosforanowanie: w wannach wstępnych, w których zanurzane są części, przechodzą przez proces odtłuszczania, a następnie fosforanowania, co daje lepsza przyczepność lakieru do powierzchni, także na krawędziach.
 3. Malowanie elektrolityczne: detale zanurzane są w wannie lakierniczej, w której farba nanoszona jest za pomocą elektrolizy (przemiana fizyczna wywołana przepływem prądu elektrycznego).
 4. Oczyszczanie i rekuperacja: nadmiar farby spłukiwany jest w ostatnich basenach procesu, gdzie poprzez system filtrów i instalację ściekową oddzielana jest farba od wody zawierającej ścieki alkaliczne. Farba wraca z powrotem do procesu KTL, a oczyszczona woda jest utylizowana w zakładowej oczyszczalni ścieków i trafia do komunalnej sieci kanalizacyjnej.
 5. Wygrzewanie: po opuszczeniu procesu KTL trawersy automatycznie transportowane są do pieca, gdzie następuje 3 fazowe wypalanie. Czas wygrzewania jest zależny od grubości i wagi detalu, które przekładają się na jego pojemność cieplną.
 6. Demontaż detali z zawieszek (jeżeli nie przechodzą procesu malowania proszkowego), kontrola jakości, pakowanie i wysyłka do klientów.

 

Jakie są zalety malowania kataforetycznego?

 • Wysoka ochrona antykorozyjna.
 • KTL (co do zasady) jest tańszy niż malowanie proszkowe, natryskowe czy galwanizacja.
 • Możliwość malowania elementów o bardzo skomplikowanych kształtach.
 • Jednakowa grubość powłoki na całej powierzchni detalu.
 • Możliwość uzyskania powłok o najwyższym stopniu antykorozyjności i trwałości.

Nasza najnowsza lakiernia przemysłowa w Oleśnicy to centrum nowoczesnych technologii, z automatyczną linią malowania KTL (oraz z automatyczną linia malowania proszkowego), własnym laboratorium, linią śrutowniczą oraz oczyszczalnią ścieków. Dzięki temu możemy zapewnić naszym klientom usługi na najwyższym poziomie, ale również przewyższając je, dostarczając kompleksowe, skuteczne i zrównoważone rozwiązania.

 

Chcesz się przekonać jak to działa w praktyce?

Skontaktuj się z nami

BLOG

Porady eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu. Co tydzień publikujemy nowy artykuł. Znajdziesz tam case study, ciekawe projekty, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz inne ciekawe treści branżowe.