BLOG

Proces niskotemperaturowy w malowaniu przemysłowym

Lakierowanie niskotemperaturowe: bezpieczeństwo elementów w procesie antykorozyjnym


 

Często zdarza się, że detale, które są poddawane zabezpieczaniu antykorozyjnemu nie mogą być wystawiane na wysokie temperatury. Szczególnie w przypadku detali, które już posiadają zamontowane części wykonane z tworzyw sztucznych, konieczne staje się zastosowanie niskotemperaturowych metod malowania. Takie podejście gwarantuje uniknięcie uszkodzeń czy deformacji wrażliwych elementów, zapewniając jednocześnie skuteczną ochronę antykorozyjną.

Malowanie na mokro i malowanie metodą kinetyczną

Jednym z przykładów niskotemperaturowego procesu malowania jest lakierowanie na mokro metodą kinetyczną, popularnie znaną jako malowanie proszkowe. W naszych zakładach produkcyjnych w Bykowie i Dębskiej Woli k/Kielc stosujemy tę technikę, aby zapewnić naszym klientom kompleksową ochronę elementów bez ryzyka ich uszkodzeń.

Proces niskotemperaturowy jako ochrona antykorozyjna bez uszkodzeń

Elementy są zabezpieczane antykorozyjnie, po czym trafiają do kabiny przejściowej (flash-off), a następnie suszone są w piecu w temperaturze nie przekraczającej 90°C

Temperatura nie przekraczająca 90°C w trakcie procesu wygrzewania w piecu eliminuje ryzyko uszkodzeń wrażliwych elementów. Dzięki temu nasi klienci mogą być pewni, że ich produkty są odpowiednio zabezpieczone, zachowując jednocześnie integralność i jakość.

Z życia wzięte

Niedawno malowaliśmy bloki elektrohydraulicznego układu sterującego, gdzie temperatura suszenia nie mogła przekroczyć 85 °C, z uwagi na ryzyko uszkodzenia produktu. Często zabezpieczamy także inne kluczowe elementy np. jednostki sterujące stosowane w hydraulicznych obwodach sterujących w pojazdach i maszynach.

Dostosowujemy proces technologiczny do potrzeb klienta

Oczywiście systemy lakiernicze, jakie stosujemy, są precyzyjnie dopasowane do wymagań i oczekiwań naszych klientów, mamy również przypadki, gdzie wygrzewanie w piecu jest niepotrzebne np. malowanie farbami poliuretanowymi czy epoksydowymi. Dzięki dopasowywaniu naszych procesów pod danego Klienta każdy detal, który trafia do nas, jest traktowany indywidualnie. Bez względu na rodzaj farby czy specyfikę elementów, nasza technologia malarska pozwoli na skuteczne i bezpieczne wykonanie procesu.

Zapoznaj się z naszą pełną ofertą i skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy i wspólnie wybierzemy najlepszą i najbezpieczniejszą metodę antykorozyjną dla Twojego detalu.

Masz pytania. Zapraszamy do kontaktu

BLOG

Porady eksperta

Więcej podobnych treści znajdziesz na naszym blogu. Co tydzień publikujemy nowy artykuł. Znajdziesz tam case study, ciekawe projekty, najczęstsze problemy i ich rozwiązania oraz inne ciekawe treści branżowe.