E-coat/ Kataforeza/ KTL

E-coating to proces nakładania farby na różnego rodzaju elementy metalowe metodą zanurzeniową przy wykorzystaniu zjawiska kataforezy. Malowany przedmiot jest zanurzany w roztworze wodnym zawierającym farbę i podłączony do elektrody. Podczas zanurzenia, cząsteczki farby osadzają się równomiernie na całej jego powierzchni, tworząc antykorozyjną powłokę ochronną. Grubość otrzymanej warstwy ochronnej można regulować w zależności od napięcia elektrycznego wykorzystanego podczas procesu (zazwyczaj waha się ona od 10 do 50 µ). W celu zapewnienia dodatkowej ochrony przed korozją oraz czynnikami chemicznymi, podczas kataforezy wykorzystuje się żywicę akrylową.

Zaletą e-coatingu jest możliwość równomiernego rozłożenia farby nawet na najdrobniejszych detalach oraz trudno w dostępnych miejscach poddanego obróbce materiału. Malowanie KTL zapewnia bardzo wysoką wydajność pokrycia powierzchni, a sam proces nie powoduje nacieków. Powłoki uzyskiwane na skutek procesu kataforezy są jednolite, jeśli chodzi o grubość i odporność mechaniczną, dlatego znajdują szerokie zastosowanie m.in. w przemyśle motoryzacyjnym, gdzie uważane są za jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie karoserii.

Malowanie kataforetyczne (KTL) stanowi alternatywę dla lakierowania suchego (proszkowego) i mokrego, bardzo dobrze sprawdzając się w przypadku elementów o skomplikowanej strukturze posiadających dużą ilość trudnodostępnych miejsc. E-coating można z powodzeniem stosować na takich powierzchniach jak: stal, ocynk, aluminium czy żeliwo. Kataforeza jest również procesem, w którym nie są używane żadne rozpuszczalniki organiczne, dlatego uchodzi on za najbardziej ekologiczny ze wszystkich sposobów malowania antykorozyjnego.

Malowanie KTL w zakładzie w Oleśnicy

E-coating wykonujemy w naszym zakładzie w Oleśnicy koło Wrocławia, który posiada Automatyczną linię KTL: 1,5 × 2,5 × 1,1 m. To specjalistyczny zakład przystosowany specjalnie do potrzeb branży automotive. Jest on wyposażony w cztery w pełni automatyczne linie technologiczne, dzięki którym możemy świadczyć w nim usługi spełniające międzynarodowe standardy przemysłu motoryzacyjnego, co potwierdza posiadany przez nas certyfikat IATF 16949.

W Oleśnicy świadczymy usługi, takie jak: śrutowanie, fosforanowanie cynkowe, lakierowanie proszkowe, a także malowanie KTL. Jesteśmy również w stanie wdrożyć rozwiązania dostosowane do specyfiki indywidualnych zamówień naszych klientów, a także zorganizować szereg usług uzupełniających procesy malowania antykorozyjnego.

Alucrom to jeden z liderów branży obróbki powierzchni i ochrony antykorozyjnej w Polsce. Wybór naszej firmy to gwarancja jakości usług wykonywanych przy użyciu najnowocześniejszych technologii. Przez ponad 20 lat działalności na polskim rynku zaufało nam wielu klientów m.in. z branży motoryzacyjnej i przemysłowej. Jeżeli są Państwo zainteresowani świadczonymi przez nas usługami, zapraszamy do kontaktu w celu uzgodnienia szczegółów współpracy.

E- coat realizujemy w: