Lakierowanie proszkowe

Malowanie proszkowe jest niezwykle skutecznym sposobem zabezpieczania powierzchni, zarówno przed korozją, jak i lekkimi uszkodzeniami mechanicznymi. Ta metoda ochronna ze względu na swoją efektywność, łatwość realizacji i stosunkowo niskie koszty jej zastosowania, zyskała dużą popularność w wielu różnych branżach, takich jak automotive, budownictwo, logistyka, meblarstwo, wędkarstwo czy strzelectwo. Alucrom oferuje usługi malowania proszkowego we Wrocławiu (zakłady Byków) i Oleśnicy.

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na nałożeniu na konkretną powierzchnię (głównie różnego rodzaju metale) specjalnej farby proszkowej o właściwościach ochronnych i antykorozyjnych. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się metodę elektrostatyczną, dzięki której proszek mocno i równomiernie przylega do materiału. Następnie pokryty warstwą farby element wkłada się do pieca lakierniczego gdzie pod wpływem odpowiednio wysokiej temperatury (ok. 150 – 200°C), poddawany jest procesowi polimeryzacji. W ten sposób powstała wcześniej powłoka ulega stopniowemu utwardzaniu, osiągając grubość nawet do 120 µ.

Przed rozpoczęciem malowania proszkowego należy przeprowadzić dokładne czyszczenie docelowej powierzchni za pomocą wody oraz środków chemicznych. Dzięki temu zyskuje się pewność, że lakier rozłoży się równomiernie i zyska odpowiednią trwałość oraz przyczepność.

Jakie powłoki można pokryć przy pomocy lakierowania proszkowego ?

Malowanie proszkowe jest stosowane głównie do powlekania stali, stali nierdzewnej oraz cynkowanej ogniowo, aluminium, mosiądzu, metali lekkich na bazie miedzi i magnezu lub ich różnych kombinacji. Można je również z powodzeniem stosować wobec drewna, ceramiki, szkła, płyt MDF, ołowiu i żeliwa.

Dzięki wszechstronnemu zastosowaniu i mnogości materiałów, wobec których można wykorzystać lakierowanie proszkowe, jest to metoda ochronna, którą stosuje się powszechnie do pokrywania różnego rodzaju maszyn przemysłowych, elementów konstrukcyjnych (np. profili stalowych i aluminiowych), karoserii samochodowych, metalowych ogrodzeń, akcesoriów sportowych czy ołowianych pocisków lub spławików.

Zaletą stosowania metody malowania proszkowego jest również jej przyjazność dla środowiska naturalnego. Podczas procesu pokrywania różnego rodzaju powierzchni farbą proszkową nie używa się substancji szkodliwych dla ludzi i ekosystemu, przez co jest to metoda całkowicie bezpieczna. Lakierowanie proszkowe nie wymaga także dużych nakładów energii, a sam proces zajmuje niewiele czasu, dając przy tym bardzo trwałe efekty. W przeciwieństwie do zwykłych farb ochronnych ta nakładana proszkowo charakteryzuje się lepszą trwałością (większa odporność na ścieranie) i szybkością nakładania (nie wymaga podkładu). Malowanie proszkowe dzięki zastosowaniu szerokiej palety kolorów farb ochronnych nie ustępuje również tradycyjnym metodom pod względem estetycznym.

Alcurom — malowanie proszkowe we Wrocławiu i Oleśnicy

Nasza firma od prawie 20 lat świadczy w Polsce usługi z zakresu ochrony antykorozyjnej. Alucrom oferuje usługi malowania proszkowego na terenie Wrocławia i okolic. Posiadamy nowoczesne, dobrze wyposażone zakłady lakiernicze w Bykowie i Oleśnicy. Oferujemy lakierowanie m.in. powierzchni i różnego rodzaju urządzeń przemysłowych, elementów konstrukcyjnych, części wykorzystywanych w branży automotive, a także wielu innych rzeczy, w zależności od zapotrzebowania klientów.

W Alucrom zawsze na pierwszym miejscu staramy się stawiać na jakość i profesjonalizm świadczonych przez nas usług, dlatego jesteśmy w stanie dostosować naszą ofertę do indywidualnych potrzeb naszych Klientów. Jeśli chodzi o cenę malowania proszkowego, cennik ustalany jest indywidualnie z Klientem oraz uzależniony od rodzaju i specyfiki zamówienia. Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do kontaktu i skorzystania z oferty naszej firmy!

Lakierowanie proszkowe realizujemy w: